Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Shop roku 2022
 • Blog
 • Měření tloušťky laku? S přístroji DeFelsko žádný problém!
Jakub 22.04.2022 1291x

Měření tloušťky laku? S přístroji DeFelsko žádný problém!

Měření tloušťky laku je disciplína, o které se ve světě detailingu hojně mluví, v menší míře se využívá, ale jen velmi málo jsou v povědomí reálné informace o tom, jakou spolehlivost a vypovídací hodnotu mají jednotlivé přístroje a hodnoty jimi naměřené.

Naše společnost Escape6 nyní rozšiřuje svou nabídku o Rolls-Royce mezi měřiči (nejen) laku - přístroje amerického výrobce DeFelsko. A právě v návaznosti na tuto novinku v našem sortimentu Vám na následujících řádcích vysvětlím, proč je měření tloušťky laku při detailingu prospěšné a jak porozumět hodnotám, které se Vám na displeji Vašeho měřicího přístroje objeví, abyste se i přes poctivé měření nesetkali s neočekávanou nepříjemnou situací v podobě proleštění laku.


Začněme krátkou teorií...

Detailing je disciplínou, při které dokážeme odstranit poškození laku, tzv. "defekty". Lak samotný má několik vrstev a končí buď barevnou vrstvou (hlavně u starších aut, dodávek apod.) nebo mnohem častěji bezbarvým lakem (moderní auta, metalízy apod.). A právě horní vrstva nás zajímá nejvíc...

 • Defekty, které jsou v horní vrstvě (ať už je barevná nebo bezbarvá, tzv. "clear coat"), můžeme odstranit pomocí leštění, případně, v profesionálním detailingovém prostředí kombinací broušení a leštění.
   
 • Defekty, které procházejí skrz horní vrstvu laku do vrstvy další, tzv. "hluboké defekty", nedokážeme leštěním ani broušením zcela odstranit. Dokážeme je o něco zlepšit, můžeme zaleštit jejich hrany, aby nebyly ostré a tolik se na nich nelámalo světlo, a tím pádem nebyly tak viditelné, ale odstranit je bez opravy pomocí laku nedokážeme.


Ale proč defekty procházející skrz horní vrstvu laku nedokážeme odstranit?

Pojmem "odstranění defektu" rozumíme vlastně odstranění poškozené části laku. Pokud bychom měli hluboký defekt odstranit úplně, museli bychom se proleštit horní vrstvou až do vrstvy další. Jenže odstranění horní vrstvy laku je něco, čemu se vždy snažíme ze všech sil vyhnout.

Pokud je horní vrstvou bezbarvý lak, který dodává barvě pod sebou mj. UV ochranu, pak to bude znamenat, že tuto ochranu zcela odstraníme a barva začne velmi rychle oxidovat, tedy matnět, světlat a degradovat.

Pokud je horní vrstvou barva, kterou bychom se proleštili, pak by na nás vykoukl plnič, který má jinou barvu a v takovém místě bychom viděli zpravidla šedý flek.

V obou případech znamená odstranění horní vrstvy, resp. její proleštění optický i technický problém pro lak samotný a jeho oprava není možná bez návštěvy lakovny.

Proto se snažíme při odstraňování defektů laku vždy pracovat co nejšetrněji, zachovat po vyleštění co nejvíce horní vrstvy a "neproleštit se". Jak je ale vidět z nákresu výše, celková tloušťka horní vrstvy z výroby, skrz kterou se při leštění nikdy nesmíme dostat, je pouhých 30-50 µm, tedy 0,03 - 0,05 milimetru! Tak tenká je vrstva, ze které musíme zachovat co nejvíc! Pro lepší představu je to asi třetina až polovina tloušťky lidského vlasu. Ano, opravdu tak málo horní vrstvy laku na svém autě z výroby máte...


Jak mám ale zjistit, kolik je na autě laku a kolik z něj uberu leštěním?

Přestože jedním ze základních pravidel detailingu je pracovat vždy tou nejméně agresivní metodou, odpovědí na tuto otázku je jen a pouze použití vhodného měřiče tloušťky laku. Měřiče laku se však dělí na dva základní typy a jejich rozlišení a pochopení údajů, které nám poskytnou, je pro úspěch zcela zásadní a kriticky důležité. Hodnoty tloušťky se měří buď v mikronech (= mikrometrech) nebo jednotkách mil (1 mil = 25,4 mikronu = 25,4 µm).

 • Standardní měřiče tloušťky laku
  • Běžné měřiče laku, které jsou zastoupeny v cca 99,9 % případů, dokážou změřit pouze celkovou tloušťku všech vrstev, které leží na povrchu karoserie. Tyto měřiče nerozlišují mezi bezbarvým lakem, barvou, plničem, základovou barvou atd. Při správném použití Vám poskytnou údaj o celkové tloušťce všeho, co na povrchu je.
    
  • Na základě této hodnoty celkové tloušťky si zkušený detailer odvodí, že cca 1/4 až 1/3 naměřené hodnoty bude horní vrstva, kterou nesmí proleštit. Jedná se však o domněnku, která může mít své výjimky, a proto je lepší naměřené hodnoty zkontrolovat. Ale jak na to?
    
  • Ideálním a spolehlivým postupem je změřit tloušťku laku (všech vrstev) před leštěním (vždy na několika místech, abyste získali průměrnou referenční hodnotu tloušťky laku), výše popsaným předpokladem odhadnout tloušťku horní vrstvy (1/4 až 1/3 naměřené hodnoty), a následně přeměřit stejná místa po jejich přeleštění.
    
  • Tímto postupem získáme jediný skutečně spolehlivý, exaktní údaj - jak silnou vrstvu jsme z laku jeho leštěním ubrali. Co to pro nás znamená? Ukažme si na příkladu:
    
   1. Kontrolním měřením na několika místech naměříme průměrnou hodnotu 140 mikronů.
     
   2. Předpokládáme tedy, že na laku bude cca 40 mikronů horní vrstvy (nejčastěji bezbarvého laku).
     
   3. V tomto bodě se jedná o kvalifikovaný odhad, nikoli exaktní a 100% spolehlivé měření horní vrstvy.
     
   4. Měřený díl vyleštíme a provedeme kontrolní měření znovu. Nově naměřená hodnota je:
     
    • nižší pouze o jednotky mikronů - Víme, že naše leštění neodstraní významnou vrstvu laku a v tomto postupu můžeme pokračovat (úvodní měření, leštění, kontrolní měření).
      
    • nižší o cca deset a více mikronů - Víme, že úběr laku je vysoký vzhledem k celkové předpokládané vrstvě horního laku, a tak musíme snížit intenzitu leštění, aby nedošlo k proleštění laku, případně, vyžaduje-li to pracovní postup, pracovat velmi opatrně, ideálně v několika krocích, a úběr laku pečlivě kontrolovat.
      
  • Ideálním přístrojem pro spolehlivé a opravdu přesné měření celkové tloušťky laku je např. přístroj PosiTest DFT C.


 

 • Pokročilé měřiče tloušťky laku
  • Pokud Vám běžný měřič celkové tloušťky povlaku nestačí a chcete posunout své měření na absolutní vrchol možností, pak zvolte měřič laku, který dokáže měřit jednotlivé vrstvy.
    
  • Takový přístroj Vám dokáže skutečně spolehlivě a nejpřesněji sdělit tloušťku horní vrstvy laku, a Vy se tak posunete z roviny kvalifikovaného odhadu do roviny exaktního měření.
    
  • Americký výrobce DeFelsko právě taková řešení nabízí, ba co víc - můžete si sestavit svůj přístroj z kombinace těla a sondy přesně podle svých představ.
    
  • Tělo přístroje - srdcem měřiče je jeho tělo, tedy jednotka, kterou měřič ovládáte, čtete naměřené hodnoty, ale který umí hodnoty také zapisovat, průměrovat, ukládat, exportovat do formátu čitelného v MS Excel (verze Standard a Advanced) a spoustu dalších užitečných funkcí. Jednoduše si tak můžete vést kompletní historii měření a ukládat jí třeba pro každé auto zvlášť! Těla přístrojů se dělí na 3 varianty:
    
   • PosiTector SmartLink - Měřič se zabudovanou Bluetooth anténou jednoduše připojíte ke svému chytrému telefonu nebo tabletu a připojením vhodné sondy měříte a ovládáte přístroj přímo z telefonu nebo tabletu. Díky absenci obrazovky a některých funkcí však nejde použít s ultrazvukovou sondou řady 200 (viz níže).
     
   • PosiTector Standard - Plnohodnotné tělo měřiče, ze kterého připojením vhodné sondy (prodávané samostatně) vytvoříte měřič nejrůznějších parametrů. 2,8" dotykový displej, české menu, intuitivní ovládání, krytí IP65 pro odolnost vůči vodě, prachu, kyselinám atd. a řada dalších funkcí umožní absolutně precizní práci při měření (nejen) tloušťky laku či jeho jednotlivých vrstev.
     
   • PosiTector Advanced - Nejnabitější přístroj pro měření laku na trhu! Nabízí všechny výhody verze Standard, a navíc dokáže také zobrazovat grafy měření, zvládne až 180 měření za minutu, je připojitelný přes WiFi nebo Bluetooth k Vašemu chytrému telefonu nebo tabletu a dokáže exportovat data přes rozhraní API nebo GET URL. To všechno z něj činí ten nejpokročilejší a nejnadupanější přístroj pro měření (nejen) tloušťky laku na trhu!
     
  • Sondy - Samotné tělo by toho ale mnoho nenaměřilo bez vhodné sondy. Ty rozlišujeme podle toho, jakou metodou a na jakém povrchu dokážou tloušťku povlaku změřit:
    
   • Sonda řady 6000 - Tyto sondy dokážou měřit tloušťku povlaku na kovech, a to buď feromagnetických (ocel) pomocí magnetických sil, nebo ne-feromagnetických (hliník, nerez, měď...) metodou vířivých proudů. V detailingu se hodí pro měření celkové tloušťky laku na běžné (ocelové) karoserii i hliníkových či nerezových dílech (blatníky, kapoty apod.).
     
   • Sonda řady 200 - Tyto sondy využívají ultrazvuk pro měření na nekovových podkladech. Právě tato sonda dokáže díky ultrazvuku změřit jednotlivě až tři vrstvy, a dát nám tak přesnou informaci o tloušťce horní vrstvy laku, která je pro nás v detailingu tak důležitá. Přestože jejich primární určení je na nekovové podklady (plast, dřevo apod.), zvládneme s nimi měřit i laminát, karbon a také kovové povrchy (ocel, hliník, nerez...). Podmínkou správného měření je použití vazebního gelu a správný postup měření.
     
   • K tělu přístroje PosiTector ale můžete připojit i celou řadu dalších sond, například leskoměr, sondu pro měření tloušťky materiálu, klimatických podmínek a mnoho dalších. Jeden přístroj, spoustu využití.

 

A proč byste měli zvolit právě měřiče DeFelsko?

 • Americká společnost DeFelsko vyrábí měřicí přístroje už od roku 1965, a má tak nepřeberné množství zkušeností v tomto náročném oboru.
   
 • Přesnost měření přístrojů DeFelsko převyšuje konkurenční měřiče. Nejčastější přesnost měření je ±2 µm + 3 % z naměřené hodnoty. U levnějších přístrojů jsou běžné odchylky v řádech desítek mikronů. A když se podíváte do prvního obrázku v úvodu tohoto blogu, zjistíte, že taková odchylka může být zároveň jízdenkou do průšvihu...
   
 • Všechny přístroje jsou před prodejem zkalibrované a dodávané včetně kalibračních certifikátů.
   
 • Životnost přístrojů několikanásobně převyšuje konkurenční přístroje. Údaje od zákazníků udávají při stejném využití nejméně 2,5násobnou životnost oproti konkurenčním přístrojům.
   
 • Osobní zkušenosti, které s přístroji DeFelsko máme, sahají až do ledna roku 2018, kdy mi tento přístroj představil, ukázal a naučil používat jeden z nejlepších detailerů na světě, mj. dvorní detailer Gas Monkey Garage, texaský kouzelník s leštičkou, Nick Chapman z Nick's Custom Detailing. Od té doby se staly i pro nás měřicí přístroje DeFelsko metou, kterou jsme chtěli dobýt a přinést Vám tyhle špičkové měřiče.


Nick Chapman představuje přístroj DeFelsko PosiTector Advanced (starší verze) s ultrazvukovou sondou 200 B měřící jednotlivé vrstvy laku. Přístroj je v ochranném obalu.
Bedford, Texas, USA, leden 2018


Zajímá Vás víc k měřicím přístrojům DeFelsko, kombinaci jejich těl a sond, nebo chcete vědět víc o měření laku jako takovém? Pak nás neváhejte kontaktovat! ;-)
 

Kuba, Escape6APEK - Asociace pro elektronickou komerci APEK - Asociace pro elektronickou komerci

Naše společnost Escape6 působí na trhu již od roku 2000. Náš otevřený a pozitivní přístup k úpravám vozů kromě mnohaletých zkušeností pramení z nadšení celého našeho týmu. Každý z nás je skutečným automobilovým nadšencem a díky tomu se dokážeme ztotožnit s vaší ideou úprav, ať už se jedná o vůz soutěžící v soutěžích Show&Shine, na závodních okruzích, nebo v nehostinném terénu. Sami aktivně navštěvujeme automobilové výstavy po celém světě, stejně jako tuzemské tuningové výstavy, srazy a akce, kde nás můžete potkat s našimi vlastními upravenými vozy.

Těšíme se na setkání s vámi v našem showroomu v Praze Čestlicích, který je na ploše více než 400 m2 doslova napěchován tím nejlepším, co současný světový tuning nabízí. Ať už hledáte pouze drobné doplňky nebo autokosmetiku, anebo chcete váš vůz kompletně „vytunit“, u nás jste na správném místě! A nezapomeňte nás sledovat i na sociálních sítí, kde se dozvíte i něco ze zákulisí naší firmy.

Jsme rychlí - skladové položky expedujeme do 24 hodin.

Máme vlastní sklad a většinu sortimentu držíme skladem.